Azərbaycan–ABŞ Dəyirmi Masasının təşkili üçün Dövlət Büdcəsindən 15 milyon vəsait
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) Azərbaycan–ABŞ İşgüzar Dəyirmi Masasının təşkili üçün “HIGHLIGHT GROUP” MMC ilə 15 milyon manatdan artıq dəyəri olan müqavilə imzalayıb.
Dövlət satınalmalarının vahid internet portalında dərc olunan məlumata görə, müqavilənin dəyəri 15 087 097 manat təşkil edir.
Müqavilə tender keçirilmədən, “bir mənbədən satınalma” metodu ilə bağlanıb. Bu metod rəqabət olmadan bir şirkətlə birbaşa müqavilə imzalanması deməkdir və adətən satınalma detallarının geniş ictimaiyyətə açıqlanmadığı hallarda tətbiq olunur.
Şirkət cəmi 100 manat kapitalla yaradılıb
“HIGHLIGHT GROUP” MMC 20 sentyabr 2019-cu ildə dövlət qeydiyyatına alınıb. Şirkətin nizamnamə kapitalı cəmi 100 AZN, hüquqi ünvanı isə Bakının Səbail rayonu, Badamdar qəsəbəsində yerləşir. Qanuni təmsilçisi Elnur Hüseynov Həsən oğludur.
Şirkət tədbirlərin təşkili üzrə konfrans dəstəyi təqdim etdiyini bildirir. Xidmətlərə müxtəlif formatlı işgüzar tədbirlərin, konfrans və korporativ teambuilding proqramlarının təşkili daxildir. Eyni zamanda şirkət tədbirlər üçün sinxron və ardıcıl tərcümə xidmətləri, səhnə və texniki təminat məqsədilə səs, işıq, LED ekran və digər avadanlıqların icarəsini həyata keçirdiyini qeyd edir. Bundan əlavə, qonaqlar üçün keytrinq xidməti və ümumi tədbir logistikası da xidmət paketinə daxil edilir.
Diqqətçəkən məqam odur ki, “HIGHLIGHT GROUP” MMC daha əvvəl AZPROMO-nun satınalmalarında da qalib olub və Azərbaycan–İsrail Biznes Forumunun təşkili üçün 88 919 manatlıq müqavilə əldə edib. Yeni müqavilənin dəyəri isə bundan təxminən 170 dəfə çoxdur. Eyni şirkətin oxşar tədbirlərin təşkili üzrə əvvəlki müqavilə məbləği ilə hazırkı 15 milyon manatlıq razılaşma arasındakı ciddi fərq xərclərin hansı əsaslarla formalaşdığı barədə suallar yaradır. Müqavilənin “bir mənbədən” satınalma metodu ilə bağlanması isə bu fərqin səbəbləri barədə ictimaiyyətin məlumat əldə etməsini çətinləşdirir.
Şirkətin rəhbəri kimdir?
Şirkətin qanuni təmsilçisi Elnur Hüseynov özünü beynəlxalq təcrübəyə malik mütəxəssis kimi təqdim edir.
Qeyd etdiyi məlumatlara görə, Hüseynov: